סוגי גלאוקומה

מערכת הניקוז של הנוזל נמצאת בזווית העין. מחלת הגלאוקומה מתחלקת ל 2 סוגים עיקריים,

(1) גלאוקומה עם זווית פתוחה

(2) וגלאוקומה עם זווית צרה

כדי לאפיין את המחלה יש לבדוק את מבנה הזווית.

 

רוב חולי הגלאוקומה סובלים מגלאוקומה עם זווית פתוחה. שכיחות המחלה נעה בין 2-4% באנשים מעל גיל 40 ועד 5-10% אצל אנשים מעל גיל 80. מדובר במחלה אשר מתקדמת באיטיות רבה ולכן אינה מורגשת כלל ולרוב מאובחנת בבדיקה שגרתית אצל רופא העיניים.

 

ישנם מספר גורמי סיכון לחלות במחלה כגון גורם גנטי (קרוב משפחה מדרגה ראשונה עם גלאוקומה), לחץ תוך עיני מוגבר וגורמי סיכון אחרים.

ישנם סוגים אחרים של גלאוקומה עם זווית פתוחה כגון גלאוקומה על רקע פיגמנטציה, פסוידואקספיליאציה, גלאוקומה על רקע שימוש בסטרואידים, גלאוקומה עם לחץ תוך עיני תקין או נמוך וכו'.

 

 

 

גלאוקומה עם זווית צרה שכיחה יותר אצל אנשים מבוגרים אשר עם הגיל בשל תפיחת העדשה הזווית הופכת לצרה יותר, סיבות נוספות כוללות, עיניים קטנות (לקות של רוחק ראיה או היפראופיה) ונשים. המחלה יכולה להופיע באיטיות ולגרום לעליית לחץ זמנית ולהעלם לסירוגין או להתפתח תוך זמן קצר ולגרום להתקף גלאוקומה חריף כאשר במצב זה הלחצים יכולים להגיע לערכים של מעל 50 ממ' כספית ויותר.

 

 

אבחון ומעקב של חולי גלאוקומה

  1. בדיקת רופא. הבדיקה אצל רופא העיניים כוללת מדידת לחץ תוך עיני הנחשב תקין בערכים שבין 9-21 ממ' כספית, בדיקת זווית העין והערכת הנזק לעצב הראיה.
  2. בדיקת שדה ראיה. הבדיקה בוחנת כל עין בנפרד על ידי מכשיר ייעודי הסורק את שדה הראיה על ידי הקרנת נקודות אור זעירות בעוצמות שונות במקומות שונים בשדה הראיה. בכל פעם שהמטופל מזהה נקודת אור עליו ללחץ על כפתור. בדרך זו ניתן לאתר אזורים בשדה הראיה אשר נפגעו כתוצאה מהמחלה.
  3. בדיקת OCT של ראש עצב הראיה. זוהי בדיקת הדמיה של עצב הראיה אשר מטרתה לזהות אזורים פגועים בעצב הראיה כתוצאה ממחלת הגלאוקומה. מתבצעת על ידי מכשיר סריקה מיוחד אשר מודד את עובי סיבי עצב הראיה ומשווה את זו של המטופל לאנשים אחרים באוכלוסייה בעלי גיל ומין דומה.

צרו קשר

מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם

כתובת המרפאה:

רחוב ז'בוטינסקי 33 רמת גן. 
בניין התאומים מספר 1 קומה 9 חדר 903