מה היא גלאוקומה (ברקית) בילדות?

לרוב, מחלת הגלאוקומה הינה מחלה המופיעה בגיל המבוגר אך המחלה יכולה להופיע גם בגיל הרך.
גלאוקומה בילדות כמו במבוגרים, הינה מחלה אשר פוגעת בעצב הראיה (העצב המעביר מידע מהעין למוח) הנגרמת לרוב בשל לחץ תוך עיני גבוה. המחלה יכולה להופיע כבר בלידה או בכל שלב בחיים המוקדמים.
כאשר המחלה אינה מטופלת כראוי היא יכולה לגרום לפגיעה משמעותית בראיה עד לאיבוד ראייה בלתי הפיך ועיוורון.
בחלקה הפנימי של העין ישנה מערכת המייצרת באופן קבוע נוזל אשר ממלא את גלגל העין ומערכת אחרת המנקזת את הנוזל. אותו נוזל אחראי לאספקת חמצן וחומרים מזינים לעין. כאשר יש בעיה במערכת הניקוז, עודף נוזל בתוך גלגל העין גורם לעליית לחץ (אפשר לחשוב על כך עם בלון אשר מנופח יותר מידי).
סוג הגלאוקומה הנפוצה ביותר בקרב ילדים הינה גלאוקומה מולדת Primary Congenital Glaucoma
(PCG) במחלה זו מערכת הניקוז לא התפתחה ולכן לא עובדת בקצב הראוי אם בכלל.
מערכת ניקוז לא תקינה יכולה גם להופיע במחלות אחרות אשר יפורטו בהמשך.

כאשר גלאוקומה מופיעה בגיל צעיר, בדרך כלל מתחת לגיל 3, הלחץ גורם לעין להימתח ולגדול, דבר הגורם לעין להראות גדולה יותר ביחס לעין השנייה ואם שתי העיניים סובלות מלחץ גבוה העיניים נראות גדולות ביחס למה שאמור להיות הגודל הטבעי. בנוסף הקרנית (החלק הקדמי השקוף של העין) גם מתרחבת ונהיית עכורה דבר הגורם לילדים עם גלאוקומה להיות רגשים יותר לאור ודומעים בגלל העכירות בקרנית.
חשוב מאוד לציין כי לאחר גיל 4 הסימנים למחלה אינם ברורים והאבחנה מתבססת לרוב על ממצאים אקראיים שנמצאו בזמן הבדיקה העינית כמו לחץ תוך עיני מוגבר, נזק לראש עצב הראיה כתוצאה מהלחץ והתפתחות קוצר ראיה (בשל מתיחת גלגל העין).
לכן חשוב ביותר לקחת ילדים לבדיקה שגרתית אצל רופא העיניים ולא רק כאשר אנו חושדים שהראיה לא תקינה.

הדבר החשוב ביותר בטיפול הוא איזון הלחץ ותיקון הראיה על ידי משקפים ובמידת הצורך כיסוי (סגירת) העין החזקה על מנת לחזק את העין החלשה ולמנוע מצב עין עצלה.
ככל שהילד/ה גדלים ניתן לקבל יותר פרטים והערכה טובה יותר לגבי חומרת הנזק וכמה מהראיה ניתן לשמר, אך בכל מקרה יהיה צורך במעקב לכל החיים.

ברוב המקרים המחלה מופיעה בצורה אקראית ועוברת בתורשה (גנטי) רק ב 10-40% מהמקרים.
השכיחות של גלאוקומה מולדת ראשונית (Primary congenital glaucoma), ללא מחלות עיניות או מערכתיות אחרות נעה בין 1:10,000-1:20,000 בעולם המערבי. אך ישנם מקומות בעולם בהם השכיחות גבוה הרבה יותר עד 1:1,200.
המחלה דו צדדית (בשתי העיניים) בכ- 75% מהמקרים וב- 50% מהמקרים ישנן מחלות עיניות או מערכתיות נלוות.

צרו קשר

מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם

כתובת המרפאה:

רחוב ז'בוטינסקי 33 רמת גן. 
בניין התאומים מספר 1 קומה 9 חדר 903